Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
Nivå, lokalen, upp — de orden fick jag av Cikoria Blå. Nu skickar jag tre ord tillbaka. Stafetten behöver nog fler deltagare!


Efter skoltid (stafett)


Immigranten har kommit upp
till en högre nivå;
han försöker nu förstå
att lokalen han nästan glömt
han nu vårdar ömt!




Bunden vers (Rim) av Gunwale VIP
Läst 46 gånger och applåderad av 4 personer
Publicerad 2026-03-25 23:21



Bookmark and Share


    Lena Söderkvist VIP
Ja,sina rötter släpper man inte så lätt, och jag tycker nog att man inte behöver göra det heller. Men det finns självklart gränser för det. Hederskultur skall vi inte ha. den handlar ju inte om heder alls utan bara ett förtryck riktat mot främst unga.
2026-03-28

  Annie b'larsson VIP
Åhh…
Känner med honom. (Säkert är han högutbildad) — honom vill jag se på skolorna.
2026-03-27

  TrollTörnTrappan VIP
Lokalvårdare?! - likaväl som språkvårdare...
2026-03-27

  lodjuret/seglare VIP
Felet som en del människor begår är naturligtvis att förväxla medborgarskap i ett land med var vaggan en gång stod.
Det är ett vanligt misstag.
Martin blir ju inte fransos bara för att han får franskt medborgarskap. Stod vaggan i Bristol, kommer han ju ändå alltid vara engelsman.
Markus från Kreta, blir ju aldrig Engelsman, bara för att han får brittiskt medborgarskap, han kommer ju alltid att vara Grek, i själ och hjärta.
Därför kan en människa från Kongo aldrig bli svensk, blott det står att passet är svenskt. Han kommer naturligtvis alltid att ha vaggan stående i Kongo och förbli människa från det landet.
En politiker vill gärna vara 'Politiskt korrekt', även om den tar fel på verklighet och 'god tro'...
2026-03-26
  > Nästa text
< Föregående

Gunwale
Gunwale VIP