Logga in



Jag vill berätta om Depeche Mode, men det är svårt eftersom berättelsen kan bli utdragen. Det handlar om ett kärlekskontrakt jag skrev under tonåren. År har kommit och gått sedan första gången jag hörde Strangelove på vinylskiva och började klä mig svart.

Du klädde också bra i svart. Kanske var det 80-tal eller tidigt 90-tal. Jag minns aldrig säkert vilka nätter vi promenerade nedanför stjärnorna, vilka nätter vi drack rödvin och låg med varandra som änglar när morgontrafiken började utanför fönstret.

Jag reser längs järnväg. Det är 2023 och mycket har förändrats, men Depeche Mode finns kvar och mitt tonårskontrakt. Det finns ingen paragraf i avtalet som säger att det kan brytas. Du och jag var inte lika smarta när historien om oss skrevs i ditt läppstift.

Ljuset dämpas. Himlen blir aldrig vackrare än när händer sträcks mot taket som om de når solen ändå. Kanske är du där i ögonblicket. Det vore som att få ett fotograferat vykort. Jag väntar på Dressed In Black, men jag vet att den inte kommer spelas ikväll.



________



Fri vers av Jag är fan större än Sartre
Publicerad 2023-05-28 12:34


Koloristen
Föredrar vida Nitzer Ebb. Glömmer aldrig konserten på Götgatan.
2023-05-29


Staffan Nilsson
Hmm - Kärlekskontrakt med Depeche Mode? Och kontraktet har klausuler om relationer irl? Ja, vi har en sorts kärlekskontrakt med appar som styr? hur vi lever irl.
2023-05-29


Kungskobran
Så fint skrivet.
2023-05-28


Skatflickan
Fantastiskt band Fantastiskt konsert Dave Gahan <3
2023-05-28


Jag är fan större än Sartre
Som skribent till texten bör jag egentligen inte kommentera din kommentar, men din favorit är helt ok i mitt tycke.
2023-05-28


Gunnar Hilén
Egen favvo är "Just Can't Get Enough". Vilket bra humör de gör en...på.
2023-05-28


Gunnar Hilén
Det är snyggt, vackert och berusande i sin bakåt-titt som ännu håller. Evig nostalgi i passionens tecken !
2023-05-28